Soya Sütü Saç Dökülmesini Engelliyor mu?

Paylaş
 

Soya Sütü Saç Dökülmesini Engeller mi?

Saç dökülmesinin nedeni çoğunlukla kalıtsal olan hormon dengesizlikleridir. Ama bunun dışında kötü sağlık, ilaçların yan etkisi, stres, yetersiz beslenme, çevresel faktörler nedeniyle de saçlar dökülebilir. Bazı uzmanlar soya sütünün hormonları dengeleyerek, kalıtsal saç dökülmesini yavaşlattığını belirtmektedir. Ancak soya sütü kullanımının dezavantajı, bazı uzmanların saç dökülmesi nedenleri arasında gösterdiği iyot içermesidir. Saç dökülmesine karşı soya sütü kullanmadan önce artıları ve eksilerini doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesinin %95’i kalıtsal özellikler nedeniyle meydana gelir. Geçici saç dökülmesi ise saç sağlığı için gereken besinlerin tüketilmediği yetersiz beslenme, uzun süreli devam eden stres, boya gibi ağır kimyasallar içeren saç ürünlerinin sürekli kullanımı sonucunda oluşabilir. Erkek tipi saç dökülmesi olan alopesi, vücudun hormon üretimi ve üretilen hormonları nasıl düzenlediğiyle ilgilidir. Erkeklerde saç dökülmesinin ana nedeni olarak gösterilen hormon, dihidrotestosteron ya da DHT olarak bilinen erkeklik hormonudur. DHT üretimi dengesi bozulursa ve hormon gerektiğinden fazla üretilirse saç foliküllerine zarar verir ve zamanla saç kökleri kaybedilir. Erkeklerde saç dökülmesine neden olan diğer hormonlar arasında androstenedion, prolaktin ve östrojen ve testosteron gösterilmektedir.

Saç Dökülmesinin Yaygınlığı Konusunda Bazı İstatistikler

Ülkemizde saç dökülmesinin ne kadar insanı etkilediği konusunda bir rakam yok ancak sokağa çıktığınızda, özellikle erkekler arasında ne kadar yaygın olduğunu gözlerinizle görebilirsiniz. Bu konuda detaylı istatistikler bulunan ABD’den bir kaç rakam verelim. Günümüzde yaklaşık 60 milyon Amerikalının (erkeklerin 3’te 2’si) kalıcı saç dökülmesi yaşadığı biliniyor. Dökülme 20’li yaşlardan itibaren başlıyor ve 50 yaşın üstündeki erkeklerin yarısının saçları kalıcı olarak dökülüyor.

Klasik erkek tipi saç dökülmesi alın üzerinde bulunan saç çizgisinin zamanla gerilemesiyle kendini gösteriyor. Ön tarafta bulunan saç kökleri kaybedilirken daha yukarıdaki saçlar seyrelmeye başlıyor. Dökülmenin hızı yine genetik özelliklere bağlı ancak yaşam biçimi ve stres dökülmeyi hızlandırabiliyor.

Saç Dökülmesi ve Soya Sütü

Saç dökülmesinin ana nedeni olan DHT hormonunun yükselmesi, soya sütü içinde bulunan fitoöstrojen bileşiği olan genistein dengelenebilir. Ancak soya sütünün uzun dönemli kullanımının dökülmeyi yavaşlatması veya tamamen durdurması konusunda yapılmış detaylı bir klinik çalışma henüz yok. Ayrıca uzun sürelerde soya sütü tüketiminin yaratabileceği yan etkilerde bilinmiyor.

Yan Etkileri

Bazı soya sütleri üretim şekli nedeniyle yüksek miktarda iyot içerir. İyot ise saç dökülmesine neden olabilir. Soya sütünde bulunması gereken iyot miktarı çeşitli ülkelerde Sağlık Bakanlıkları tarafından belirlenmiş durumda. Hatta Avustralya’da uzun dönemli soya sütü kullanımı nedeniyle saç dökülmesi yaşayanların üretici firmalara açmış olduğu davalar bulunmakta. Bu nedenle soya sütü içerek saç dökülmesini yavaşlatmak ile ilgileniyorsanız doktorunuzla konuşmalı ve yüksek miktarlarda fitoöstrojen almanın yan etkileri hakkında bilgi almalısınız.

(Kadınvegüzellik)

Bu yazı 197 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebook

Copyright © 2015 Sugibiyiz.com

Kadın, sağlık, güzellik, hamilelik, anne ve çocuk, moda, makyaj, cilt bakımı ve benzer konular içeren kadın portalı. Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. Sugibiyiz.com, hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir.

Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki paylaşımlar, güvenilir kaynaklardan alınan bilgilere dayanmaktadır ancak tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir. Ayrıca Sugibiyiz.com internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanızla ilgili bilgiler doktor tavsiyesi değildir. Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan cilt bakımı önerileridir. Bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan Sugibiyiz.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.