Neden Kilo Veremiyorum ?

Paylaş
 

Kilo vermeye çalışıyorsanız, vücudunuzun bunun için oldukça mücadele eder.

İlk başta çok fazla çaba sarf etmeden kilo vermek mümkün olabilir. Ancak, bir süre sonra kilo verme yavaşlayabilir veya tamamen durabilir.

Bu makalede neden kilo veremiyorum sorusuna yanıt verebilecek yaygın nedenleri açıklayacağız. Aynı zamanda plato evresini yok etmek ve tekrar vücudu harekete geçirecek ipuçları içerir.

 

1. FARKINA VARMADAN BELKİ DE KİLO VERİYORSUNUZ

Eğer kilo verirken plato evresini yaşıyorum diye düşünüyorsanız, o zaman henüz korkmanıza gerek olmayabilir.

İnsanların birçoğu kilo verme aşamasında her gün tartıya çıkıp kilo verip vermediğini kontrol eder. Kilo kaybı olmadığı durumlar da insanlar neden kilo veremiyorum diye düşünür. Ancak bu vücudun yağ kaybetmiyor anlamına gelmez.

Vücut ağırlığı birkaç kilogram dalgalanma eğilimindedir. Bu yediğiniz gıdalara bağlı olmak üzere vücudunuzun hormonlar üzerinde tutulan su miktarı üzerinde de (özellikle bayanlar) büyük bir etkiye sahiptir.

Ayrıca yağ yakarken aynı zamanda kas kazanmak da mümkündür. Vücut geliştirme ile yağ yakmaya çalışırken bu durum oldukça olağandır.

Eğer gerçekten zayıflamak istiyorsanız bu vücut yağ oranı kaybetmek iyi bir şeydir, sadece kilo kaybetmek değil.

Sizin ilerlemenizi ölçmek için tartı dışında başka bir yöntem kullanmak iyi bir fikirdir. Örneğin, bel çevresi ölçümü ve vücut yağ yüzdesi ayda bir kaç kez ölçülebilir.

Ayrıca aynaya bakmak ve daha önce üstünüze olmayan giysileri üstünüze olması sizi ekstra motive edecektir.

Kilonuz en az 1-2 hafta boyunca aynı noktada takılıp sürerse, bir şey hakkında endişelenmenize gerek yok.

 

2. YEDİĞİNİZİN TAKİBİNİ YAPMIYORSANIZ

Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız farkındalık inanılmaz önemlidir. Birçok kişi gerçekten ne yediği hakkında herhangi bir ipucuna sahip bile değil.

Çalışmalar da diyetinizi takip etmek kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Gıda günlükleri kullanmak ya da yemek fotoğraflarını çekmek diğer insanlara göre daha fazla kilo verildiğini açıklanmıştır.

 

3. YETERLİ PROTEİN TÜKETMİYORSANIZ

Protein kilo vermek için tek ve en önemli besindir.

Kalorinin %25-30’lik kısmı proteinden gelmesi metabolizma hızını arttırabilir ve otomatik olarak günde daha az kalorinin alınmasını yardımcı olabilir. Ayrıca, büyük ölçüde atıştırma isteği ve arzusunu azaltabilir.

Bu kısmen ghrelin hormonu (açlık) ve diğerleri gibi iştah düzenleyen hormonları üzerinde proteinin etkileri aracılık eder.

Eğer kahvaltı yapıyorsanız ki yapmak zorundasınız, protein tüketmenin en önemli öğünüdür.
Çalışmalar yüksek protein içeren kahvaltı tüketenlerin gün boyunca daha tok olduğu ve daha az yeme eğilimli olduğu belirtilmiştir.

Yüksek protein alımı kilo vermenin ortak bir yan etkisi olan metabolizma yavaşlamasının önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca verilen kiloların geri alınmamasında da etkisi vardır .

 

4. ÇOK FAZLA KALORİ TÜKETİYORSANIZ

Kilo verememekte sorunu olan kişilerin büyük bir kısmı çok fazla kalori tüketmesidir.

Çalışmalar sürekli insanların kalori alımını hafife alma eğiliminde olduğunu göstermiştir.

Eğer kilo veremiyorsanız yediğiniz besinlerin kalorini hesaplamalı ve bir süre için kalori takibi yapmalısınız.

Bunun içinse yararlı bazı kaynakları kullanabilirsiniz, sitemiz önerdiği MyFitnessPal uygulamasıdır.

Günlük kalori alımını hesaplarken protein miktarını en az %30 olarak ayarlanması size kilo vermede oldukça destek olacaktır.

 

5. TÜM GIDALARI TÜKETMİYORSANIZ

Gıda kalitesi miktarı kadar önemlidir.

Sağlıklı gıdalar yemek sağlığınızı iyileştirmek ve iştahı düzenlenmesi için yardımcı olabilir.  Bu gıdalar bunların işlenmiş muadillerine göre daha fazla tok tutma eğilimindedir.

“Sağlık gıdalar” olarak etiketlenmiş birçok işlenmiş gıdalar gerçekten sağlıklı olmadığını aklınızda bulundurun.

10-basit-kilo-verme-kurali16. AĞIRLIK ÇALIŞMASI YAPMIYORSANIZ

Kilo vermede yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri ağırlık çalışması gibi direnç eğitim çeşitlerini yapmaktır.

Bu sizin oldukça önemli olan kas kütlesinin kaybedilmemesine yardımcı olur .

Ayrıca ağırlık çalışması metabolik yavaşlamayı önlenmeye ve fiziksel görünümünün iyileşmesine destek olur.

 

7. AŞIRI YEMEK YİYORSANIZ

Aşırı yeme diyetlerin sık görülen yan etkisidir. Vücudunuzun ihtiyacı genellikle artacağı için daha büyük miktarlarda yeme isteği uyandırır.

Bu pek çok diyet için oldukça büyük sorundur. Bu gıdalar sadece sağlıksız olarak değil sağlıklı gıdalar içinde geçerlidir.

Yediğiniz şeyler sağlıklı gıdalar arasına girse bile kalori hesabını yapmak gerekir. Sadece bir öğünde tıka basa doymak diyetinizi berbat edebilecek durumların başında gelebilir.

 

8. KARDİYO YAPMIYORSANIZ

Bazı garip nedenlerle (vs, yüzme, koşma, koşu gibi) kardiyo son yıllarda kötü bir ün aldı.

Ancak kardiyo sağlığınızı iyileştirmek için en etkili yollardan biridir. Ayrıca göbek yağı, organların dışını saran ve hastalığa neden olan “visseral” yağlarını yakmada çok etkilidir.

 

9. İYİ UYUMUYORSANIZ

İyi uyku, fiziksel ve ruhsal sağlığın yanı sıra kilo vermede dikkate alınması gereken en önemli şeylerden biridir.

Çalışmalar kötü uyku obezite için tek ve en büyük risk faktörlerinden biri olduğunu göstermektedir. Kötü uykunun yetişkinler ve çocuklar üzerinde %55 ve %89 obez olmarisk faktörü vardır .

 

10. KARBONHİDRAT MİKTARINI AZALTMIYORSANIZ

Karbonhidrat her ne kadar vücudun ana yakıt kaynağı olsa bile kilo verme evresin de azaltılması gerekir.

Çalışmalar da karbonhidratın azaltılması genellikle tavsiye edilen “düşük-yağlı” diyetlere nazaran  2-3 kat daha fazla kilo kaybına kadar yol açtığı gösterilmiştir .

Düşük karbonhidrat diyeti trigliseritler, HDL kolesterol ve kan şekeri gibi birçok metabolik belirteçlerin iyileşmesine yol açabilir .

 

11. SIKLIKLA YEMEK YİYORSANIZ

Herkesin metabolizma hızını arttırmak ve kilo vermek için her gün çok sayıda küçük öğün yemesi bir efsanedir.

Çalışmalar aslında yemek sıklığının yağ yakma veya kilo kaybı üzerinde çok az veya hiç etkisi olduğunu göstermektedir .

Aynı zamanda bütün gün yemek yemek sakıncalıdır. Sağlıklı beslenmeyi çok daha karmaşık hale getirir.

Aralıklı oruç (intermittent fasting) olarak adlandırılan yöntemi kullanarak inanılmaz etkili kilo kaybı süreci yaşayabilirsiniz.

 

12. SU İÇMİYORSANIZ

Su içmenin kilo vermek için yararları olabilir.

Yapılan çalışmada 12 hafta boyunca yemeklerden 30 dakika önce yarım litre su içen insanların %44 daha fazla kilo verdiği saptanmıştır .

Su içmek, aynı zamanda 1.5 saatlik bir süre boyunca yakılan kalori miktarını %24-30 oranında arttırdığı belirtilmiştir .

 

13. FAZLA ALKOL TÜKETİYORSANIZ

Eğer alkol kullanıyorsanız, o zaman kalorisi olmayan bir içecek ile vodkayı karıştırmak daha iyi olabilir. Bira, şarap ve şekerli alkollü içeceklerin kalorisi çok yüksektir.

Ayrıca yaklaşık olarak alkol  gram başına 7 kalori içerir bunu akılda tutmakta önemlidir.

 

14. BEKLENTİLERİNİZ GERÇEKÇİ OLMAYABİLİR

Kilo verme genellikle çoğu insan istediğine göre çok daha yavaş bir süreçtir.

Başlangıçta hızlı kilo vermek çoğu zaman mümkün olmakla birlikte, çok az insan haftada en fazla 1-2 kg bir hızda kilo devam edebilir.

Bir diğer önemli sorun birçok kişi sağlıklı bir diyet ve egzersiz uygulamasının yanı sıra gerrçekçi olmayan beklentileri olmasıdır.

Gerçekçi olmayan beklentiler ise bir süre sonra diyetinizden kopmanıza ve bunu sürdürmenize engel olur. Böylece onca harcadığınız vakit boşa gitmektedir.

(Trendkadinim)

Bu yazı 191 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebook

Copyright © 2015 Sugibiyiz.com

Kadın, sağlık, güzellik, hamilelik, anne ve çocuk, moda, makyaj, cilt bakımı ve benzer konular içeren kadın portalı. Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. Sugibiyiz.com, hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir.

Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki paylaşımlar, güvenilir kaynaklardan alınan bilgilere dayanmaktadır ancak tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir. Ayrıca Sugibiyiz.com internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanızla ilgili bilgiler doktor tavsiyesi değildir. Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan cilt bakımı önerileridir. Bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan Sugibiyiz.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.