Nasır oluşumunu önlemenin yolları

Paylaş
 

Nasır oluşumunu önlemek için düzenli ayak bakımı ve doğru ayakkabı seçiminin yanı sıra birkaç noktaya dikkat etmeniz gerekiyor.

Vücudun bütün yükünü taşıyan ayaklarımız, gün sonunda yorgunluk, ağrı ya da nasır gibi sorunlarla karşılaşıyor. Nasırları bu sorunların en rahatsız edicilerinden sayabiliriz. Peki nasır oluşumundan kurtulmak için neler yapabiliriz?

Doğru ayakkabı ve çorap giymek, ayaklarınıza düzenli olarak bakım yapıp nemlendirmek nasırların yok edilmesine yardımcı olabilir. Düzenli olarak bu uygulamaları yaparsanız, nasır oluşumunu da önleyebilirsiniz.

İşte ayaklarınızdaki nasırlardan kurtulmanın yolları:

1. Düzenli olarak ayaklarınızı ıslatın: Ayağınızda nasır varsa, kuru ve ölü deriyi yumuşatmak için düzenli olarak ayaklarınızı ıslatın. Ilık su ve yumuşak sabun dolu bir leğen içinde ayaklarınızı bekletin. Bu sayede cilt yumuşayacak ve nasırın kaldırılması daha kolay hale gelecektir. Ayak banyosu sırasında sıcak su yerine ılık su kullanmaya özen gösterin. Sıcak su ayaklarınızın kurumasına neden olabilir.

2. Bir ponza taşı veya ayak törpüsü ile nasırı kaldırabilirsiniz: Önce ayaklarınızı su ve sabun dolu bir leğende ıslatın. sonra ponza taşı ve ayak törpüsü ile ayağınızdaki nasırın üzerini ovun. Ayağınızı yumuşattığınız için nasır çok daha rahat kalkacaktır. Ayağınızı temizledikten sonra nemi kilitlemek için mutlaka nemlendirici sürün.

3. Ayaklarınızı nasır oluşumundan korumak için ayakkabı ve çorap tercihlerinize dikkat etmeniz gerekir: Doğru ayakkabı giymiyorsanız, ayakta nasır oluşumunu önleyemezsiniz. Eğer ayağınızda nasır varsa o zaman ayakkabı giyerken ayak pedleri kullanabilirsiniz. Bu pedler farklı boyutlar ve şekillerde bulunuyor. Sizin için en uygun pedi kullanın. Ancak ilaçlı pedlerden uzak durun.

4. Doktorunuza görünün: Nasırınız ağrılı ve şiş bir duruma geldiyse o zaman herhangi bir şey yapmadan önce mutlaka doktora gidin. Aksi halde nasırın enfeksiyon kapmasına neden olabilirsiniz. Bu durum başınıza daha büyük işler açabilir.

5. Nasır çıkarma ilacı da kullanabilirsiniz: Bu konuda doktorunuz size önerilerde bulunabilir. % 40 salisilik asit çözelti içeren küçük nasır pedleri direkt olarak nasır üzerine uygulanabilir ve nasırı daha kolay bir şekilde çıkarabilir. Ne sıklıkta ve nasıl uygulayacağınızı doktorunuz size anlatabilir. Salisilik asit jel daha büyük nasır alanları için uygulanmaktadır.

6. Ismarlama ayakkabı giyin: Nasır nedenlerinden biri de ayak deformasyonudur. Eğer sizin de böyle bir sorununuz varsa o zaman ısmarlama ayakkabı giymeniz daha doğru olacaktır. Ayak şeklinize göre yapılmış bir ayakkabıyı giyerseniz, nasır oluşumunu da önleyebilirsiniz.

(Kadınvekadın)

Bu yazı 194 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebook

Copyright © 2015 Sugibiyiz.com

Kadın, sağlık, güzellik, hamilelik, anne ve çocuk, moda, makyaj, cilt bakımı ve benzer konular içeren kadın portalı. Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. Sugibiyiz.com, hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir.

Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki paylaşımlar, güvenilir kaynaklardan alınan bilgilere dayanmaktadır ancak tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir. Ayrıca Sugibiyiz.com internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanızla ilgili bilgiler doktor tavsiyesi değildir. Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan cilt bakımı önerileridir. Bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan Sugibiyiz.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.