Kadınlar için ideal üreme yaşı kaç?

Paylaş
 

Anne olmak için geç kalınmaması çok önemli.

Kadınlarda yumurtanın azalması veya kalitesinin bozulması, bazı durumlarda daha erken yaşta olabiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Perinatolog Doç. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, anne olmak için geç kalınmaması gerektiğini belirtti.

hamile-2

Anne olmak için ideal yaş kaç?

Kadınlar için ideal üreme yaşı 18-25 yaş aralığıdır. Ancak modern toplumlarda evlenme yaşı ve gebelik yaşı üreme yaş aralığının üzerindedir. Günümüzde özellikle kadınların iş hayatında aktif rol oynaması nedeniyle doğurganlıklarını ertelemek istemektedirler. Tıptaki gelişmeler ve gebelik takibindeki gelişmelerde ileri yaş gebelikleri teşvik eder bir hal almaktadır. Bu nedenle kadınlara gebeliği geciktirmemeyi yani anne olmayı öneriyoruz.

hamile-3

40 yaşından sonra hamilelik şansı azalıyor

İleri anne yaşı dendiğinde 35 yaş ve üzerinde olan anne adayları anlaşılır. Bu yaş grubunda zaman gerçekten kritik önem taşır. En kısa sürede en etkili tedaviye geçmek hiç şüphesiz izlenecek en doğru yoldur.40’lı yaşlarda gebe kalma olasılığı %50 civarında azalır. Gebelik olsa bile düşük riski %30 civarındadır. Doğal yöntemle gebe kalma şansı azalmasına rağmen infertilite tedavisi ile bu şans %10’a kadar artmaktadır.

hamile

Unutulmamalıdır ki tüp bebek tedavisinde yumurta rezervi, yumurta kalitesi başarıya ulaşmada önemli rol oynar. Yumurta azalması ya da kalitesinin bozulması bazı durumlarda erken yaşlarda da karşımıza çıkabilir. Bu yüzdendir ki; anne olmak için geç kalmayın.

(Mynet)

Bu yazı 155 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebook

Copyright © 2015 Sugibiyiz.com

Kadın, sağlık, güzellik, hamilelik, anne ve çocuk, moda, makyaj, cilt bakımı ve benzer konular içeren kadın portalı. Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. Sugibiyiz.com, hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir.

Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki paylaşımlar, güvenilir kaynaklardan alınan bilgilere dayanmaktadır ancak tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir. Ayrıca Sugibiyiz.com internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanızla ilgili bilgiler doktor tavsiyesi değildir. Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan cilt bakımı önerileridir. Bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan Sugibiyiz.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.